NEMICON CORP 35L2-25-5ME-98-H-040-00
MOQ : 1 Piece
NEMICON CORP 35L2-25-5ME-98-H-040-00 Specification
  • Surface Finish
  • Anodized
  • Operating Temperature
  • -10C to +70C Celsius (oC)
  • Efficiency
  • High
  • Connector Type
  • Direct Cable Termination
  • Feature
  • High-resolution rotary encoder
  • Shape
  • Round
  • Humidity %
  • 35%85% RH (No Condensation)
  • Mounting Type
  • Clamp Flange
  • Insulation Material
  • Engineering Plastic
  • Overheating Protection
  • NO
  • IP Rating
  • IP50
  • Product Type
  • Application
  • Industrial
  • Protection Level
  • IP50
  • Rated Voltage
  • DC 5V Volt (V)
  • Output Type
  • Open Collector
  • Color
  • Black & Silver
  • Dimension (L*W*H)
  • 35mm x 28mm Millimeter (mm)
  • Weight
  • Approx. 150g Grams (g)
  • Warranty
  • 1 Year
  • Input Voltage
  • DC 5V Volt (V)
  • Size
  • Standard
  • Material
  • Aluminum Alloy
  • Connection Type
  • Cable Output, 1 m
  • Vibration Resistance
  • 50 m/s (10Hz55Hz)
  • Output Waveform
  • A, B, Z Phase
  • Shaft Diameter
  • 6 mm
  • Starting Torque
  • 0.01 Nm or Less