PRO-FACE GP37-BG41-24V
PRO-FACE GP37-BG41-24V
PRO-FACE GP37-BG41-24V
MOQ : 1 Piece
PRO-FACE GP37-BG41-24V Specification
  • Shape
  • Rectangular
  • Humidity %
  • 10% to 90% RH (non-condensing)
  • Feature
  • Monochrome STN LCD; Touch screen
  • Operating Temperature
  • 0 to 50C
  • Mounting Type
  • Panel Mount
  • Insulation Material
  • Industrial Grade Insulation
  • Overheating Protection
  • No specific overheating protection
  • Surface Finish
  • Matte / Industrial finish
  • Connector Type
  • Serial (RS232C/422), I/O expansion
  • IP Rating
  • IP65f (Front)
  • Product Type
  • Graphic Operator Interface
  • Application
  • Industrial Automation, HMI (Human Machine Interface)
  • Protection Level
  • Panel Mount, Front: IP65f
  • Frequency (MHz)
  • 50/60 Hz (frequency of input voltage)
  • Rated Voltage
  • 24V DC
  • Energy Consumption
  • Approx. 15W max.
  • Output Type
  • LCD Display Output
  • Color
  • Light Gray
  • Dimension (L*W*H)
  • Approx. 180 x 130 x 67 mm
  • Weight
  • Approx. 1.0 kg
  • Phase
  • Single Phase
  • Size
  • 5.7-inch display
  • Input Voltage
  • 24V DC
  • Connection Type
  • Terminal Block (power); Serial port (data)
  • Material
  • Plastic and Metal
  • Backlight Type
  • CCFL
  • Vibration Resistance
  • 10 to 25 Hz, X, Y, Z directions, 2G
  • Power Consumption (Max)
  • 15 W max.
  • Display Type
  • Monochrome STN LCD
  • Communication Ports
  • RS232C, RS422, Parallel
  • Memory
  • 128 KB (User memory)
  • CPU
  • 16-bit CMOS
  • Cooling Method
  • Natural air cooling
  • Storage Temperature
  • -20 to +60°C
  • Display Resolution
  • 320 x 240 pixels (QVGA)
  • Backlight Lifetime
  • Approx. 25,000 hours
  • Compatible Software
  • GP-PRO/PBIII for Windows
  • Touch Panel Type
  • Analog Resistive Touch
  • Model Number
  • GP37-BG41-24V
  • Certification/Standards
  • CE, UL
PRO-FACE GP37-BG41-24V Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Day
  • Delivery Time
  • 1 Days
  • Sample Available
  • Yes
  • Sample Policy
  • Contact us for information regarding our sample policy
  • Packaging Details
  • AS PER CUSTOMER
  • Main Export Market(s)
  • Main Domestic Market
  • All India
  • Certifications
  • PRO-FACE GP37-BG41-24V
About PRO-FACE GP37-BG41-24V
Versatile Application and Robust Features
Certifications, Payment, and Ready Stock Details
FAQ's of PRO-FACE GP37-BG41-24V:
Q: How can the PRO-FACE GP37-BG41-24V enhance industrial automation processes?
Q: What features make this HMI suitable for harsh environments?
Q: Where is the PRO-FACE GP37-BG41-24V commonly used?
Q: What are the main benefits of using the analog resistive touch panel?
Q: How is the GP37-BG41-24V packaged and dispatched for export?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in PRO-FACE PLC AND HMI Category
Pro-face 3180053-04
Pro-face 3180053-04
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Mounting Type : Panel Mount
Insulation Material : HighQuality Industrial Plastic
Operating Temperature : 0C to 50C
Dimension (L*W*H) : 315 x 210 x 60 mm