TECO JSDA-50A3
TECO JSDA-50A3
TECO JSDA-50A3
MOQ : 1 Piece
TECO JSDA-50A3 Specification
  • Insulation Material
  • Class F
  • Shape
  • Rectangular
  • Connector Type
  • Circular Connector
  • Operating Temperature
  • -10C to 40C
  • Feature
  • High Precision, Low Noise
  • Efficiency
  • High (90%)
  • Surface Finish
  • Powder Coated
  • Mounting Type
  • Flange Mount
  • Overheating Protection
  • YES
  • IP Rating
  • IP65
  • Humidity %
  • 85% RH
  • Power Factor
  • 0.95
  • Product Type
  • AC Servo Motor
  • Application
  • Industrial Automation, CNC Machinery
  • Protection Level
  • IP65
  • Frequency (MHz)
  • 50/60 Hz
  • Rated Voltage
  • 220 V
  • Energy Consumption
  • Low
  • Output Type
  • Rotary
  • Color
  • Black & Silver
  • Dimension (L*W*H)
  • 70 mm x 70 mm x 185 mm
  • Weight
  • 2.2 kg
  • Input Voltage
  • 220V AC
  • Size
  • 50 mm (Flange) (A3 series)
  • Phase
  • Single Phase
  • Material
  • Aluminum Alloy
  • No Of Poles
  • 4
  • Connection Type
  • Wired
  • Rated Output
  • 0.5 kW
  • Brake Option
  • Available
  • Encoder Type
  • 2500 PPR Incremental Encoder
  • Max Rotation Speed
  • 5000 rpm
  • Voltage Fluctuation Tolerance
  • 10%
  • Life Expectancy
  • 20,000 hours minimum
  • Shaft Diameter
  • 14 mm
  • Insulation Resistance
  • >100 M (500 V DC)
  • Vibration Resistance
  • 5.9 m/s
  • Rated Speed
  • 3000 rpm
  • Control Method
  • Position/Speed/Torque Control
  • Cooling Type
  • Natural Air Cooling
  • Torque
  • 1.59 Nm
TECO JSDA-50A3 Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Day
  • Delivery Time
  • 1 Days
  • Sample Available
  • Yes
  • Sample Policy
  • Contact us for information regarding our sample policy
  • Packaging Details
  • AS PER CUSTOMER
  • Main Domestic Market
  • All India
  • Certifications
  • USED TECO JSDA-50A3
About TECO JSDA-50A3
Spotlight the exceptional performance of the TECO JSDA-50A3 servo motor, masterful in precision control with favorable reviews from industry leaders. Unlock limitless automation possibilities with its first-class 0.5 kW rated output and high-efficiency (90%) operation. Perfect for demanding tasks, its low noise, robust torque (1.59 Nm), and advanced 2500 PPR incremental encoder deliver high-precision motion control. Enhanced by an IP65 protection rating, powder-coated surface, and energy-saving capabilities, this model is engineered for long-lasting, low-expenditure use within industrial automation and CNC machinery applications.
TECO JSDA-50A3: Commercial Applications & User Base
Certifications, Export Markets & Supply Chain Excellence
FAQ's of TECO JSDA-50A3:
Q: How does the TECO JSDA-50A3 benefit industrial automation processes?
Q: What applications is the TECO JSDA-50A3 most suitable for?
Q: Where can the TECO JSDA-50A3 be installed?
Q: When should I consider choosing the brake option for this servo motor?
Q: What is the process for ensuring proper installation and connectivity?
Q: How does the TECO JSDA-50A3 maintain a low noise profile during operation?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in TECO SERVO DRIVE AND SERVO MOTOR Category
TECO TSTE 20C
TECO TSTE 20C
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Operating Temperature : 20C to 50C
Frequency (MHz) : 50 Hz
Connector Type : Screw Terminal
Energy Consumption : High Efficiency
TECO TSTA15C
TECO TSTA15C
Operating Temperature : 15C to +40C
Frequency (MHz) : 50 Hz
Energy Consumption : Efficient
Frequency (MHz) : 50 Hz
Connector Type : Terminal Box
TECO TSTA 20C
TECO TSTA 20C
Frequency (MHz) : 50 Hz