SCHNEIDER TM200C24R
SCHNEIDER TM200C24R
SCHNEIDER TM200C24R
MOQ : 1 Piece
SCHNEIDER TM200C24R Specification
  • Humidity %
  • 95% RH max
  • Overheating Protection
  • YES
  • Mounting Type
  • DIN Rail
  • IP Rating
  • IP20
  • Operating Temperature
  • -20C to +60C
  • Connector Type
  • Screw Type
  • Feature
  • Manual & Automatic Reset, Trip Indication
  • Insulation Material
  • Thermoplastic
  • Shape
  • Rectangular
  • Surface Finish
  • Matte
  • Efficiency
  • 98%
  • Power Factor
  • 0.95
  • Product Type
  • Industrial Motor Starter
  • Application
  • Control Panel, Motor Protection
  • Protection Level
  • High
  • Frequency (MHz)
  • 50/60 Hz
  • Rated Voltage
  • 415 V AC
  • Energy Consumption
  • Low
  • Output Type
  • Relay
  • Color
  • Grey
  • Dimension (L*W*H)
  • 85 x 95 x 60 mm
  • Weight
  • 2.7 kg
  • Warranty
  • Yes
  • Input Voltage
  • 220-415 V AC
  • Size
  • Standard
  • Phase
  • Three Phase
  • Material
  • Plastic, Metal
  • No Of Poles
  • 4
  • Connection Type
  • Screw Terminal
  • Short Circuit Protection
  • Built-in
  • Vibration Resistance
  • Model Number
  • TM200C24R
  • Response Time
  • <50 ms
  • Control Voltage
  • 24 V DC
  • Rated Current
  • 200 A
  • Auxiliary Contacts
  • 1 NO + 1 NC
SCHNEIDER TM200C24R Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Day
  • Delivery Time
  • 1-4 Days
  • Sample Available
  • Sample Policy
  • Contact us for information regarding our sample policy
  • Packaging Details
  • AS PER CUSTOMER
  • Main Export Market(s)
  • Main Domestic Market
  • All India
  • Certifications
  • SCHNEIDER TM200C24R
About SCHNEIDER TM200C24R
Purchase the SCHNEIDER TM200C24R-one of the industry's best-sellers and a sterling example of masterful engineering from Germany. Incorporated with built-in short circuit protection, dazzling response time under 50 ms, and high vibration resistance, this 200A contactor is scarce in both quality and dependability. Its robust thermoplastic insulation and matte finish ensure durability paired with high-level safety. Suitable for three-phase control panels and motor protection, the TM200C24R offers a dazzling combination of efficiency (98%), energy-saving operation, and reliable auxiliary contacts. Secure yours now before this high-demand gem becomes even scarcer.
Versatile Application & Masterful Features
Secure Packaging & Export-Ready Delivery
FAQ's of SCHNEIDER TM200C24R:
Q: How does the SCHNEIDER TM200C24R provide protection for motors and control panels?
Q: What are the main application areas for this model?
Q: When can I expect shipment after placing an order?
Q: Where is the TM200C24R manufactured and sourced?
Q: What is the process for requesting a sample of the TM200C24R?
Q: How does this model benefit installers and end-users?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in SCHNEIDER PLC AND HMI Category
Schneider Xbe1000
Schneider Xbe1000
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Input Voltage : 240 V AC
Size : 22 mm diameter
Phase : Single Phase
IP Rating : IP65
SCHNEIDER TM218LDA40DR2HN
SCHNEIDER TM218LDA40DR2HN
Input Voltage : 24 VDC
Size : 40 I/O
Phase : Single Phase
IP Rating : IP20
Schneider Tsx Psy2600
Schneider Tsx Psy2600
Input Voltage : 100240 V AC
Size : Standard
Phase : Single
IP Rating : IP20
SCHNEIDER XBTGT2130
SCHNEIDER XBTGT2130
Input Voltage : 24 V DC