SCHNEIDER TMDLMDA20DTK
SCHNEIDER TMDLMDA20DTK
SCHNEIDER TMDLMDA20DTK
MOQ : 1 Piece
SCHNEIDER TMDLMDA20DTK Specification
  • Mounting Type
  • Panel Mount
  • Shape
  • Rectangular
  • Overheating Protection
  • YES
  • Connector Type
  • Screw Type
  • IP Rating
  • IP40
  • Humidity %
  • up to 95% RH
  • Efficiency
  • High
  • Feature
  • Trip Indication, Thermal Magnetic Protection
  • Operating Temperature
  • -5C to +70C
  • Insulation Material
  • Thermoplastic
  • Surface Finish
  • Matte
  • Product Type
  • Moulded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Application
  • Industrial, Commercial
  • Protection Level
  • Breakers, Short Circuit, Overload
  • Frequency (MHz)
  • 50/60 Hz
  • Rated Voltage
  • 415 V AC
  • Energy Consumption
  • Low
  • Output Type
  • Electrical Protection
  • Color
  • Grey & Black
  • Dimension (L*W*H)
  • 160 x 75 x 85 mm
  • Weight
  • 1.5 kg
  • Input Voltage
  • 415 V AC
  • Phase
  • Three Phase
  • Size
  • Standard
  • No Of Poles
  • 3P
  • Connection Type
  • Bolt On
  • Material
  • Plastic, Metal
  • Adjustable Settings
  • Overload, Short Circuit
  • Current Rating
  • 20A
  • Endurance
  • 10,000 cycles (Mechanical life)
  • Model Number
  • TMDLMDA20DTK
  • Auxiliary Contacts Option
  • Available
  • Standards
  • IEC 60947-2
  • Breaking Capacity
  • 20 kA
  • Trip Unit Technology
  • Thermal Magnetic
SCHNEIDER TMDLMDA20DTK Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Day
  • Delivery Time
  • 1 Days
  • Sample Available
  • Yes
  • Sample Policy
  • Contact us for information regarding our sample policy
  • Packaging Details
  • AS PER CUSTOMER
  • Main Export Market(s)
  • Main Domestic Market
  • All India
  • Certifications
  • SCHNEIDER TMDLMDA20DTK
About SCHNEIDER TMDLMDA20DTK
Featured for its brilliant performance and unbeatable price, the SCHNEIDER TMDLMDA20DTK circuit breaker offers a lustrous balance between robust protection and energy efficiency. Perfectly fresh in design, this resplendent component is engineered with a 20 kA breaking capacity and a 20A current rating, conforming to IEC 60947-2 standards. Outfitted with reliable thermal magnetic trip unit technology and adjustable settings for both overload and short circuit scenarios, it suits demanding environments. With an enduring 10,000 mechanical cycles and a sleek grey & black matte finish, this model guarantees safe, smart power control for every industrial and commercial contractor.